BI-AMPING OR TRI-AMPING

Bi-amping a Tri-amping: Proč a jak

Proč? protože výrobci vědí, že audiofilové často používají poly-amping (bi- a tri-amping), takže tím, že udělají jejich reproduktory bi-ampable (nebo vypadají, že jsou bi-ampable), vypadají, jako by reproduktory byly kvalitnější. Ale drtivá většina reproduktorů se dvěma sadami vstupů nejsou skutečně polyampable. Jsou poly-widable. Jaký je v tom rozdíl? je to všechno o důležité části uvnitř téměř všech reproduktorů nazývané crossover .

Pochopení výhybek a výhod poly-zesilování

Většina reproduktorů má uvnitř alespoň jednu pasivní výhybku. To je důvod, proč, když k zesilovači připojíte jedinou sadu vodičů, signál v plném rozsahu vychází ze všech měničů (kuželů) ve vašem reproduktoru: vysoké frekvence  jdou do výškového reproduktoru, basy  jdou do wooferu a tak dále.

Pasivní výhybku uvnitř většiny reproduktorů nelze nastavit, a to z dobrého důvodu: body výhybky jsou přizpůsobeny měničům v reproduktoru. Tyto pasivní výhybky uvnitř reproduktoru převedou na teplo až 30% energie ze zesilovače, což není zrovna ideální pro vysokou kvalitu zvuku. Když obejdeme tuto vnitřní výhybku a zesílíme každý měnič v reproduktoru jiným zesilovačem prostřednictvím extérní elektronické výhybky, posíláme přímo do měniče pouze vhodné frekvenční pásmo .

Tri-amping nám umožňuje vyladit dělicí frekvence podle konkrétního tvaru, velikosti a charakteru odrážejícího zvuk naší místnosti. Umožňuje nám také upravit zesílení (hlasitost) každého frekvenčního pásma, což nám propůjčuje další nástroj k doladění našeho sterea nebo HT do naší místnosti. Ale pokud není vnitřní výhybka uvnitř reproduktoru vynechána, pak žádná z těchto úprav zvuk nezlepší! Ve skutečnosti bude zvuk horší než kdykoli předtím, protože naše vnější a vnitřní výhybka budou fungovat na sobě.

Rozdíl mezi Tri-ampingem (úžasné!) a Bi-wiringem

Když je reproduktor Tri-amped, vnitřní pasivní výhybka uvnitř reproduktoru je vynechána.  Většina reproduktorů, které najdete v obchodě – a dokonce i produkty prodávané ve specializovaných obchodech a hifi studiích– vám neumožňují obejít vnitřní výhybku, přestože se zdá, že umožňují Tri-amping tím, že mají dvě nebo tři sady reproduktorových terminálů.

Výrobci těchto reproduktorů (s více než jednou sadou svorek, ale žádný způsob, jak obejít vnitřní výhybku) doporučují reproduktory bi-wire . Bi-wiring je, když vedete dvě sady vodičů z jednoho zesilovače a do dvou sad svorek na zadní straně reproduktoru. Pravdou je, že bi-wiring neposkytuje žádnou z výhod bi-ampingu, kromě vzhledu technicky vyspělejšího nastavení a kvalitnějších reproduktorů.

Celý důvod, proč mluvíme o Tri-ampingu, je ten, že zvuk je lepší a dokonalejší. Již jsme mluvili o tom, jak docílit  jemného doladění x-over frekvencí a zesílení každého frekvenčního pásma, což pomáhá upravit zvuk pro vaši konkrétní místnost. Výhody tohoto jsou obrovské a jsou dostatečným důvodem pro Tri-amp.

Vyladění bodů x-over a zesílení frekvenčního pásma:

Každá místnost je jiná a  na rozdíl od toho, co většina prodejců obvykle přizná – ve Vaší místnosti může být velký rozdíl ve vašem zvuku. Také na rozdíl od toho, co jste možná slyšeli reproduktor, bez ohledu na to, jak „dobrý“ je, je většinou třeba upravit a vyrovnat  zvuk, aby se kompenzoval tvar místnosti, velikost a akusticko-reflexní vlastnosti.

Tri-amping s nastavitelným aktivním elektronickým crossoverem jde o krok nad rámec běžného equalizéru, což vám umožňuje upravit body x-over a zisk pro každý měnič ve vašich reproduktorech.

Chcete-li přizpůsobit zvuk vaší místnosti, začněte „kroutit“ středním/nízkým bodem x-over, dokud nebude zvuk „správný“. Poslouchejte. Poté upravte střední/vysoký bod x-over. Poslouchejte. Dále upravte zesílení každého pásma, poslouchejte a opakujte. Nakonec budete mít zvuk dokonale vyladěný pro Vaší poslechovou místnost!  Ideální pro kontrolu je použít referenční studiové  sluchátka pro kritický poslech.

Přejeme krásný hudební zážitek.