HOME CINEMA

Navrhneme a dodáme Vám kvalitní přístroje a komponenty pro špičkové domácí kino podle vašich požadavků. Dodáme Vám kvalitní projekční plochu pro nejlepší obraz podle technických parametrů vašeho projektoru, druhu a velikosti místnosti a pro Váš nejlepší zážitek ze sledování filmů.
KINO DOMA je o prožitku. Důležitá je vyváženost zvukového a obrazového vjemu.
Z tohoto důvodu “domácí kino” bez přiměřeně velké projekční plochy a kvalitního ozvučení nikdy nebude kinem a váš zážitek bude neúplný. Není lákavé vychutnat si vybraný film v pohodlí vašeho domova, bez nutnosti se přizpůsobovat programu, časovému rozvrhu kina či moderního multiplexu a jeho nabídce volných míst?
Rozlišení
Nejkvalitnějšího obrazu dosáhneme, pokud fyzické rozlišení projektoru zvolíme stejné, jako rozlišení připojeného zdroje signálu (počítače, notebooku). Všechny projektory jsou samozřejmě vybaveny inteligentními konverzními mechanizmy, které dovolují zobrazovat rozlišení nižší i vyšší, než je rozlišení fyzické, drobné vady obrazu však nelze nikdy vyloučit. Časté jsou i případy, kdy firmy maji ve svých standardech předepsané rozlišení, ve kterém nakupují např. notebooky. Potom je vhodné se tohoto standardu držet i při nákupu prezentační a projekční techniky. A pokud přesto váháte – zvolte raději rozlišení vyšší.
 
Světelný výkon
Světelný výkon je jednim z nejdůležitějších parametrů datového projektoru, které ovlivnují kvalitu obrazu. Čím vyšší je výkon projektoru, tím je promítaný obraz jasnější a kvalitnější. Při volbě konkrétní hodnoty výkonu je ale třeba počítat s dvěma dalšími faktory, které se výrazným způsobem podílejí na výsledné kvalitě projekce. Vysoká hladina okolního osvětlení zvyšuje nároky na výkon. Pokud dopředu nemáme přesnou představu o světelných podmínkách v místě projekce, počítejme raději s horší variantou a ponechme si dostatečnou rezervu světelného výkonu.
 
Hmotnost a velikost
Budete projektor používat v jedné místnosti, přenášet ho po budově, nebo s ním budete každý den cestovat za klienty? Dùležitá je jeho hmotnost, ale také velikost. Chcete-li uložit projektor do jedné brašny s notebookem, budete potřebovat nejen lehký a malý projektor, ale dáte přednost tomu, který nabídne zvláště plochý tvar. Cestujete-li autem, nebude pro vás hmotnost a velikost tak kritická a jistě se budete zajímat i o další parametry a především prezentační funkce. U pevně instalovaných projektorù jsou zase důležité zcela jiné vlastnosti. A nezapomente také na příslušenství a především potřebné propojovací kabely.
 
Funkce
Mnoho užitečných funkcí, za které bylo dříve nutno si připlatit, je nyní i v nižších cenových kategoriích standardem. Typicky jde například o automatické nastavení parametrů obrazu, digitální zoom nebo korekci lichoběžníkového zkreslení. Díky tomuto kvalitativnímu posunu ve vybaveni máte jistotu, že každý projektor umí vše, co od něj běžný uživatel může požadovat. Na zvážení tedy spíše zůstává,k jakým účelům budete projektor využívat, a které další funkce případně využijete. 
Projektory mají oproti nákladným plasmovým obrazovkám neocenitelné výhody; jsou nesrovnatelné nejen cenou a velikostí obrazu, ale překvapí také jednoduchostí ovládání a flexibilitou. Než však začnete projektor vybírat, zamyslete se nad tím, jaký obraz si přejete. Parametrů je mnoho: velikost a rozlišení, formát, kontrast, barevné podání, jas či zdroje kvalitního signálu.
 
Všechno začíná u otázky:
Jak se dívat?
Z fyziologického hlediska je pro lidské oko nejpříjemnější dívat se na obraz rovně nebo mírně dolù (cca pod úhlem 9°). Střed obrazu by tedy měl být v úrovni očí. Obraz by měl tvořit asi 35° – 40° divákova zorného pole. To je prostor, který lidské oko dokáže sledovat, aniž by divák musel otáčet hlavu. Otáčení hlavy za filmovými hrdiny zkazí i ten nejzajímavější film.
 
 
První parametr dobrého obrazu:
Velikost a rozlišení
Pozorovací vzdálenost se při sledování digitální projekce odvíjí především od kvality a rozlišení obrazu. Pro sledování DVD nebo televize (rozlišení 576 řádků) je doporučená pozorovací vzdálenost 2krát šířka obrazu. U obrazu s větším počtem řádků (nad 700) je doporučená vzdálenost kratší – 1,4krát šířka obrazu. Důvodem je viditelnost jednotlivých obrazových bodů. Ovšem v dnešní době máme již projektory s vysokým rozlišením až 4k, takže problém s viditelnými obrazovými body víceméně odpadá. Lidské oko musí být od obrazu vzdáleno tak, aby jej nevnímalo jako jednotlivé body, ale jako kompaktní celek.
 
 
Rozdíl je také patrný při sledování obrazu z LCD a DLP projektoru.
Díky technologii projekce jsou jednotlivé obrazové body DLP projektoru méně patrné, mají lepší kontrast a proto do domácích kino doporučujeme spíše DLP projektory. Berte to spíše jaké můj osobní dojem. Doma jsou diváci projekční ploše přece jen blíž než například v kině. Dobrý obraz je takový, který vnímáme jako kompaktní celek a ne jako jednotlivé obrazové body.
 
Druhý parametr dobrého obrazu:
Formát
V současnosti existuje mnoho formátů, které musíme vměstnat do televize, plasmy, LCD či projektoru. Základními jsou dnes již hlavně 16:9. Dúležitým pravidlem je dodržení geometrie obrazu a správné nastavení všech videokomponentů. Dobrý obraz je takový, který není nijak deformovaný.
 
Třetí parametr dobrého obrazu:
Kontrast
Pro opravdu kvalitní kino je kontrast téměř nejdůležitějším parametrem. Kontrast stanovuje poměr mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem na plátně. Malým oříškem je reprodukce černé barvy. Už termín “promítání tmy” zní paradoxně. Projektory s vysokým kontrastem nabízejí “černější” černou než projektory s kontrastem nižším. Vysoký kontrastní poměr si však užijeme pouze v tmavé místnosti nebo s použitím speciální projekční plochy. Dobrý obraz je takový, jehož noční scény jsou dobře viditelné.
 
Čtvrtý parametr dobrého obrazu:
Barevné podání
S kontrastem úzce souvisí i další parametr – barevné podání. Vnímání barev je velmi subjektivní. Většina projektorů má přednastaveno několik barevných módů a všechny umožňují i uživatelské nastavení jasu, kontrastu a barev. Pro základní nastavení je možné použít testovací obrazce. Doporučujeme ale ověřit nastavení i na filmových scénách. Nejlepší je vlastní zkušenost. Vyzkoušejte dva či tři projektory najednou a vyberte ten, jehož barvy vám budou nejlépe vyhovovat. Vybírejte pokud možno v podobných světelných podmínkách. Při rùzné úrovni okolního osvětlení se vnímání barev a především jejich sytost mění. Nenechte se zviklat odborníkem, jste to vy, kdo se bude dívat.Dobrý obraz je takový, který má přirozené syté barvy a líbí se vám.
 
Pátý parametr dobrého obrazu:
Jas
Jas obrazu je ovlivněn především světelnými podmínkami v místnosti a světelným výkonem (svítivostí) projektoru. Otázka na světelný výkon projektoru je často přeceňována. Je opravdu tak důležitá? Obecně lze říct – není. Pro podmínky doma je svítivost mezi 700 a 1500 ANSI lumeny většinou dostatečná pokud nepoužíváte projektor za dne. Projekční vzdálenost se doma pohybuje mezi 3-5 metry a promítá se většinou večer.  Pro kvalitní obraz a zážitek je ovšem žádoucí místnost co nejvíc zatemnit. Při plánovaní umístění projektoru je třeba vzít v úvahu několik důležitých okolností. Projekční plocha musí mít matný povrch a nesmí na ni dopadat přímé ani umělé světlo. Pro osvětlení místnosti je třeba použít lokální stíněné lampičky se směrovým světlem.Dobrý obraz je takový, který je dostatečně jasný a zřetelný.
 
Šestý parametr dobrého obrazu: Zdroj kvalitního signálu:
V neposlední řadě je důležité mít zdroj kvalitního signálu, správné kabely a konektory. Kabely a konektory také velmi ovlivňují výslednou kvalitu obrazu, a tak není na místě na těchto položkách šetřit. Jsou to maličkosti, které však zásadně ovlivňují výsledek.
 
Užijte si dobrý obraz.